Press

Här hittar du kontaktuppgifter till vår presskontakt och till K2-forskare som kan svara på olika frågor kring kollektivtrafik samt pressbilder.


Presskontakt

Ellen Albertsdóttir, kommunikationsansvarig, ellen.albertsdottir@tft.lth.se, 0730-50 63 53

Pressbilder

Bilderna är fria att använda men ange fotograf: Kennet Ruona.

Anpassat för tryck:

Pressbild John Hultén

 

Pressbild John Hultén (högupplöst)

 

Anpassat för webb:

Pressbild John Hultén (för webb)

 

Kollektivtrafik och hållbara städer:
Här hittar du experterna du behöver!

  • John Hultén, föreståndare vid K2, svarar på frågor om kollektivtrafik av mer övergripande karaktär. Kontakt: 0709 43 01 18, john.hulten@k2centrum.se

 

  • Erik Ronnle, doktorand vid K2 och Lunds universitet, svarar på frågor om beslutsprocesser i Sverigeförhandlingen och finansiering av kollektivtrafik. Kontakt: 073 675 06 81, erik.ronnle@fek.lu.se

 

  • Anders Wretstrand, forskare vid K2 och docent vid Lunds universitet, svarar på frågor om strategi, policy och planering inom kollektivtrafik samt särskilda gruppers behov. Kontakt: 076 632 78 65, anders.wretstrand@tft.lth.se

 

  • Helena Svensson, forskare vid K2 och Lunds universitet, svarar på frågor om stadsmiljöavtalen och äldres behov i kollektivtrafiken. Kontakt: 0705-09 90 89, helena.svensson@tft.lth.se

 

  • Fredrik Pettersson, forskare vid K2 och Lunds universitet, svarar på frågor om samverkan i besluts- och planeringsprocesser för infrastruktur vid megaprojekt och regional BRT (Bus Rapid Transit). Kontakt: 0737-156358, fredrik.pettersson@tft.lth.se

 

  • Robert Hrelja, forskare vid K2 och VTI, svarar på frågor om samverkan, policy och planering. Kontakt: 013 20 40 87, robert.hrelja@vti.se

 

  • Désirée Nilsson, forskare vid K2 och Malmö högskola, svarar på frågor om kollektivtrafikens samhällseffekter och ekonomisk utveckling i stort. Kontakt: 040-66 57605, desiree.nilsson@mah.se

 

  • Lena Levin, forskare vid K2 och Lunds universitet, svarar på frågor om resenärer i kollektivtrafiken. Kontakt: 013 20 42 24, lena.levin@vti.se

 

  • Paul Davidsson, forskare vid K2 och professor vid Malmö högskola, svarar på frågor kring hur IT kan användas för att effektivisera transportsystem. Kontakt: 040-66 58618, paul.davidsson@mah.se

 

  • Roger Pyddoke, forskare vid K2 och VTI, svarar på frågor om samhällsekonomi. Kontakt: 08 555 770 30, roger.pyddoke@vti.se

 

  • Alexander Paulsson, forskare vid K2 och VTI, svarar på frågor om samverkan och kollektivtrafik i populärkulturen. Kontakt: 046 540 75 03, alexander.paulsson@vti.se

Anmäl dig till K2:s nyhetsbrev

Vi bjuder på konkreta och användbara forskningsresultat, aktuell omvärldsbevakning, koll på den senaste kollektivtrafikforskningen samt inbjudningar till fortbildande kurser och föreläsningar. Nyhetsbrevet ges ut cirka tio gånger per år.

Kalender från K2