Waymo i Californien. Foto. Bild: Elias Arnestrand.
K2

K2 Kunskapslunch: Future Mobility – erfarenheter från Kalifornien att omsätta i Sverige

Konsekvenser av robottaxi för kollektivtrafik och städer, digitalisering och innovationsarbete, samt hur man arrangerar större arrangemang utifrån ett transportperspektiv – det är några av de områden där Sverige kan lära av hur utvecklingen rusat fram i Kalifornien på senare tid.
Sweden – California Mobility Professional Exchange Program är ett pilotinitiativ som syftar till att möjliggöra kunskapsutbyte mellan nyckelaktörer inom transportsektorn i Sverige och Kalifornien. Fokus ligger på innovativa angreppssätt för delad mobilitet och specifika områden av intresse är delade on demand-lösningar, robottaxi och styrning av mikromobilitet. Under kunskapslunchen berättar Lars Backström, VD VästtrafikMaria Nyman, trafikdirektör Skånetrafiken, och Gabriella Nilsson, analyschef Trafikförvaltningen Stockholm, om lärdomar de tagit med sig från programmet hem till sina RKM:er.

Programmet är delvis finansierat genom Vinnova-projektet ”Sverige–Kalifornien Mobilitet Professionellt Utbytesprogram Pilot”, som en del av initiativet Future Mobility.

Onsdagen den 27 maj klockan 12.15-12.55.

Delta i Kunskapslunchen via Microsoft Teams genom att klicka på länken:
K2 Kunskapslunch: Future Mobility och erfarenheter av Sweden – California Mobility Professional Exchange Program | Mötesanslutning | Microsoft Teams